2024-01-30

Latarnia morska Stilo

Latarnia Morska Stilo to fascynująca konstrukcja i atrakcja, położona blisko wsi Osetnik, znanej dawniej jako Stilo. Została zbudowana na początku XX wieku, łączy w sobie tradycję z nowoczesnością - stalowe elementy połączono śrubami, tworząc niepowtarzalny klimat wewnątrz.

Usytuowana 10 km na wschód od miasta Łeba, 1000m od morza, latarnia prezentuje się wyjątkowo. To 33,4-metrowa budowla o kształcie ściętego ostrosłupa na szesnastokątnej podstawie, jest osadzona na wydmie 45 m n.p.m. Zbudowana na fundamencie z granitu i betonu. Szeroka u podstawy (7,3 m) i zwężająca się u góry (3,9 m), wieża latarni korzysta z żeliwnych płyt trapezoidalnych, łączonych śrubami i uszczelnianych ołowiem. To konstrukcyjne arcydzieło na polskim wybrzeżu Bałtyku obejmuje 10 kondygnacji, z prawoskrętnymi schodami pomiędzy parterem a górną galerią. Latarnia pomalowana jest w trzy charakterystyczne pasy - czarny u dołu, biały na środku i czerwony na górze. Latarnia oferuje unikalny punkt widzenia na Bałtyk, a wysokość światła sięga 75m n.p.m., a zasięg światła 23Mm. Dotychczas latarnia miała 18 latarników. Jej światło jest widoczne nawet przy naszych domkach Sea2, nad brzegiem jeziora w Nowęcinie. Dojazd samochodem do latarni Stilo zajmuje około 25 minut (20 km od Nowęcina / Łeby).

Godziny otwarcia Stilo

W miesiącach maj, czerwiec i wrzesień, czynna jest od 10:00 do 13:00 oraz od 14:00 do 18:00. W lipcu i sierpniu latarnia otwarta jest od 09:00 do 18:00. Latarnia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w tych miesiącach i godzinach zwiedzania. W miejscowości Osetnik znajduje się parking dla samochodów i ostatni odcinek trzeba przejść ścieżką leśną. Jest to dystans 650 metrów, a różnica poziomów od parkingu do latarni wynosi 39 metrów.

Szlak Latarni Morskich

Latarnia jest jednym z punktów na szlaku latarni morskich. Stanowi idealne miejsce do zgłębienia historii morskich znaków nawigacyjnych. Znajdując się w odległości 10 km od Słowińskiego Parku Narodowego, w tym rezerwatu przyrody, latarnia zachwyca nie tylko swoją konstrukcją, ale także otoczeniem wydm, które stanowi dom dla dzikiej przyrody.

Latarnia morska StiloLatarnia morska StiloLatarnia morska Stilo
Ocena strony: (4.8/5), głosów: 5

Podobne artykuły:

Łeba, malownicza miejscowość na polskim wybrzeżu Bałtyku, słynie nie tylko ze spokojnych plaż i morza, ale także z unikalnych Wydm, które stanowią fascynujące arcydzieło przyrody.

Ruchome wydmy Łeba - Słowiński Park Narodowy

Plaża w Ulini, malowniczo położona koło Łeby, to spokój i harmonia z naturą. Zapraszamy do miejscowości Ulinia i na piękną plażę. Zlokalizowana nieopodal Łeby, na malowniczej Mierzei Sarbskiej.

Plaża Ulinia - piękna plaża nad Bałtykiem